Myšlenky pro každý den
Téměř každý problém má řešení. Každý neřešený problém je možno zneužít. 
Problémy, které vás zneklidňují a vaše návrhy na jejich řešení zde rádi uveřejníme.


2019-11-17 (KH)  NOVÝ PŘÍSPĚVEK 

Aplikovaný výzkum po Listopadu1989: Očekávání a realita
Dopis bývalého předsedy účastníkům slavnostního zasedání k 95. výročí založení ČAZV

Vážený pane předsedo a členové předsednictva ČAZV, dámy a pánové,


potěšila mne možnost pozdravit slavnostní zasedání ČAZV a lituji, že tak nemohu učinit osobně. Povolanější, než jsem já, jistě zhodnotí světlá i stinná období dlouhé existence České akademie zemědělských věd. V uplynulých 30 letech se výzkum stal prioritou, ale také byl ovlivněn mnoha problémy. Ty byly zčásti přejaty v dobré víře ze zemí, které nezažily dlouholetou nadvládu převahy politických cílů před uznáním schopností a odborných kvalit jednotlivců. Ukázalo se však, že i ověřené postupy mohou v jiných podmínkách selhat.

Chci připomenout, co jsme očekávali v roce 1990, kdy se ČAZV změnila z výběrové organizace, jejíž členy schvalovaly sekretariáty vládnoucí strany, na dobrovolnou organizaci pracovníků v aplikovaném zemědělském výzkumu. Očekávali jsme zájem velkého počtu mladých lidí, kteří se budou aktivně podílet na zaměření odborů, budou navrhovat témata diskusí, aktivně se zúčastní hledání cest k jejich řešení a budou se podílet na jejich uskutečňování. Přáli jsme si, aby se nadšení mladých a jejich poznatky, získané při pobytech v zahraničí přenesly na generaci, která neměla možnost poznat prostředí za železnou oponou, nebyla jazykově vybavena, neměla přístup ke zdrojům informací, přístrojům a materiálům, potřebných pro moderní výzkum. Těšili jsme se, že dlouhodobé pobyty zkušených zahraničních kolegů i studentů na našich pracovištích budou mít dobrý vliv na všechny naše pracovníky a budou je motivovat k intenzivnímu studiu světových jazyků, hlavně angličtiny.

Naopak jsme nečekali, že rozdíly platů ve výzkumu a na univerzitách u nás a v zahraničí se budou prohlubovat a spolu se zhoršením mezilidských vztahů na pracovištích vyženou ty nejschopnější na lepší výzkumná pracoviště doma nebo v zahraničí nebo do soukromého sektoru. Při rozhodování o ukončení práce ve výzkumu se často uplatňovala nevraživost kolegů, jejich sobectví, lhostejnost a nedostatek odpovědnosti. K odchodům přispívalo i to, že někteří vedoucí pracovníci nedokázali zabránit zneužívání akademické svobody a pracoviště se dostala pod vliv samozvaných paramanažerů, se zájmem jen o svůj osobní prospěch. Z některých nadějných výzkumníků se stali finanční a daňoví poradci, inovátoři potravinových doplňků pro lidi i jejich mazlíčky, manažeři nebo řadoví pracovníci řetězců dobře prosperujících diagnostických laboratoří a dealeři. K odchodu z výzkumu lákaly lepší platy, možnost samostatného podnikání nebo možnost používání služebních aut k soukromým účelům. Schopní lidé bohužel nenašli motivaci k hledání kariéry ve státní správě, ani ve vedoucích funkcích ve výzkumu a na univerzitních pracovištích. Poklesl zájem zastupovat obor a Českou republiku v mezinárodních profesních organizacích, programových výborech významných mezinárodních kongresů a v redakčních radách mezinárodních časopisů. Jen vzácně se pracoviště z České republiky objeví u jména vyžádaného přednášejícího na významných kongresech. Odchod úspěšných pracovníků do zahraničí po událostech z let 1938, 1948, 1968 a vnitřní migrace po roce 1989 velmi ovlivnily i výzkum a univerzitní školství.

Český aplikovaný výzkum poznamenal nepřiměřený důraz na účelové financování. Jednotná kritéria hodnocení výsledků základního, univerzitního i aplikovaného výzkumu, ne vždy objektivní přidělování grantů a hlavně hodnocení ukončených projektů jen podle jedné nebo dvou publikací zbavilo přímé nadřízené a ředitele ústavů odpovědnosti za zaměření výzkumu, hospodaření s finančními prostředky a hodnocení podřízených. Publikace se staly novou měnou jako kdysi tuzexové bony. Výjimečně se hodnotí poměr vynaložených nákladů a přínosu projektu. Pokroky v informačních technologiích a dostupné databáze publikací potlačily studium primárních zdrojů. Mnoho publikací postrádá správně stanovenou hypotézu a jsou v úvodu a v diskusi jen přizdobeny útržky informací z abstraktu citovaných prací. Závěry mnoha publikací ujišťují, že dosažené výsledky jsou skvělé, ale jejich autoři sami navrhují potvrzení dalším výzkumem. Otevírá se tím cesta k novému grantu pro stejné řešitele. Náklady na získání výsledků a jejich publikaci jsou ohromné, ale dosti často zbytečné. Zvyšují se o poplatky za uveřejnění práce, které jsou až 50 000 Kč. Některé publikace vycházejí až po mnoha přepracováních, což dále zvyšuje náklady na projekt. Impakt faktor časopisu ztratil původní smysl a ztotožňuje se s významem autorů. Vzrostl počet prací, které mají osm a více autorů, ačkoliv při jejich vzniku by někdy ani tři neměli čím k rukopisu přispět. Spoluautoři velkého počtu publikací často jen poskytli unikátní zařízení, ale přednášet o dosažených výsledcích nebo se zúčastnit diskuse by nemohli. Seznamy publikací jsou předpokladem úspěchu při výběrovém řízení k setrvání ve funkci nebo při obhajobě disertačních a habilitačních prací, ale odborná kvalifikace uchazeče se hodnotí jen formálně. Kritéria hodnocení, přijatá některými institucemi, diskriminují externí uchazeče o zaměstnání. Nákladné investice se často nevyužívají v rozsahu, který mohou nabídnout a který byl zdůrazňován při jednáních o jejich pořízení. Příčinou bývá nedostatek peněz na spotřební materiál a údržbu, nedostatečná kapacita pracovníků obsluhy nebo nedostatek projektů. Sdílení unikátních zařízení často naráží na zbytečné problémy. Pokud se vaše pracoviště nesetkalo s žádným z uvedených problémů, usilujte o to, aby se tak nikdy nestalo.

ČAZV je organizací Ministerstva zemědělství a o její pomoci při řešení palčivých problémů současnosti a blízké budoucnosti by měla být veřejnost informována. Stanoviska a pohotově nabídnuté rešerše, podporované ČAZV, by měly být oporou pro ministra zemědělství při jednáních o zajištění bezpečnosti potravin, bezpečnosti práce v zemědělství, omezení škod, způsobovaných klimatickými změnami, hraboši, kůrovcem, divokými prasaty, útočnými vosami nebo špatně regulovanými stavy zvěře. Stanoviska by měla nabídnout nejen informace o řešení problému v zahraničí a návrh postupu pro Českou republiku, ale i ekonomický rozbor nákladů, rozsahu možných škod a negativních důsledků. Vyžaduje to mezioborovou spolupráci, otevřenou diskusi, potlačení lhostejnosti k řešení problémů, odvahu, usilovnou práci a iniciativu vedoucích týmů a oddělení i ředitelů ústavů. Přílišná opatrnost poradních orgánů někdy zastírá jejich nedostatečnou odbornou kompetenci a bezradnost. I ve výzkumu je třeba ihned dělat, co je třeba a ne jen to, co se komu líbí.

Přeji vám všem, aby Akademie přispívala k  vytváření podmínek pro dobrou práci vašich pracovišť a  aby se záměry Akademie dařilo plnit.

Prof. MVDr. Karel Hruška, CSc., Ústav pro výzkum a vzdělávání, Brno
Brno 21. 10. 2019
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 2019-07-26 

Správná publikační praxe (KH)
Poslední slovo Jiřího Hanáka v Lidových novinách, 20. 7. 2019
Zasláno redakci LN jako názor čtenáře. Neuveřejněno.

Vědecká sdělení i publicistické komentáře musí vycházet ze znalosti faktů a z jejich objektivní analýzy. Teprve potom může být vysloven závěr nebo položena otázka, na kterou musí čtenář hledat odpověď sám. Jiří Hanák připomenul příběhy, které nechávají v klidu investigativní novináře, opozici i účastníky manifestací. Příběhy, u kterých státní zástupci nestačili zpracovat obžalobu, nebo státní moc nevynutila výkon trestu. Příběhy, které nastavují zrcadlo mnoha informačním mediím. Pro mnoho jejich pracovníků, pro které by označení novinář bylo příliš lichotivé, a pro některé moderátory a komentátory je však jednodušší a neodolatelné zneužívat svoji svobodu slova. Vyšším stupněm vymáhání požadovaných odpovědí by snad bylo jen právo útrpné. Čím méně je názor moderátorů podložený, tím více se cítí být vyšetřovateli nebo soudci. Jsou však jen manipulátory, nabízejícími velkému počtu lidí hrubě zkreslený pohled na závažné problémy. Předkládání závěrů bez znalostí ověřených skutečností nebo na základě spekulací a naznačovaných vlastních přání vede k fanatizování veřejnosti a k podkopávání nezávislosti justice. To je však v hrubém rozporu s novinářskou etikou. „Kdyby“ nelze vydávat za jistotu. Media se tak podbízejí i názorům, které se stydí nahlas vyslovit i jejich skuteční nositelé: cizinec a ještě k tomu bohatý, nemá u nás požadovat dodržování základních lidských práv, natož zaujmout vládní funkci. Díky za každý článek, jakým bylo Hanákovo Poslední slovo a za otevřenost autorů některých rozhovorů, jejichž přečtení působí podobně jako nadechnutí kyslíku při záchvatu dušnosti.

 

2019-06-21

„Diktát Bruselu“ a zvůle „Evropské komise“
jsou demagogické nástroje manipulace veřejným míněním. Rada ministrů Evropské unie poskytuje možnost aktivního ovlivňování legislativy a rozpočtu, koordinace hospodářské politiky členských států, uzavírání dohod mezi EU a dalšími státy a rozvíjení společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Zájmy členských států EU musí Rada ministrů prosazovat spoluprací s Evropskou komisí a s Parlamentem EU.

Čtěte další 244 slova o návrhu na možnost sledování odpovědnosti představitelů České republiky.

 

2018-06
Breviář současné doby na pokračování..

  1. Ministři si musí vytvořit tým kvalifikovaných spolupracovníků, kteří budou mít zpracování analýz a přípravu podkladů v náplni práce. Poradci a tiskoví mluvčí nebudou na ministerstvech a ve státních úřadech nahrazovat ministry, jejich náměstky a další odpovědné úředníky. Odpovídat budou ti, kterých se dotaz týká.
  2. V právním státě by zákony měly být přijímány odpovědně, aby nevyvolaly víc problémů než užitku nebo aby nebyly výsměchem při srovnání s podobnými zákony, které se osvědčily v minulosti nebo v zahraničí. Návrhy zákonů by měly být důkladně posouzeny ve výborech poslanecké sněmovny a předloženy plénu buď s doporučením k přijetí bez dalších úprav, nebo s doporučením vrátit návrh předkladateli k úpravě. Poslanci budou svoje připomínky uplatňovat při jednání ve výborech osobně nebo prostřednictvím členů výborů. Plenární zasedání není vhodným místem pro nedůstojné handrkování.
  3. Přijatý zákon by neměl být samotnými zákonodárci zpochybňován a demonstrativně překračován. Zákon může být chybný, ale odstranění chyby je možné jen jeho novelou nebo zrušením.
  4. Věci se budou nazývat pravými jmény, lhaní v politice, při řešení sporů a hledání kompromisů i lhaní v reklamě bude považováno za diskvalifikující selhání. Prokázané lži budou zveřejňovány na internetu s uvedením autora a jeho zaměstnavatele. Po případném soudním projednání bude navrhovatel zamítnuté žaloby tvrdě potrestán majetkovými sankcemi (např. vydavatel s přihlédnutím k nákladu, podnik s přihlédnutím k obchodnímu obratu, soukromník okamžitým zabavením auta ve prospěch autobazaru s předkupním právem odsouzeného po dobu 15 dnů). 
  5. Lidé ve vedoucích funkcích všech stupňů jsou rozhodujícím faktorem produktivity práce a spravedlivého odměňování. Vynikající vedoucí jsou však často vybavení nedostatečnými pravomocemi, neschopní mají pravomocí až příliš. O funkce, spojené s velkou odpovědností se nejlepší odborníci příliš nezajímají. 
  6. „Ano, šéfe“ by nemělo být jen v názvu televizního pořadu. Pokud nadřízený nemá respekt a jeho spolupracovníci nedostávají odpovědně zadávané úkoly, nemůže být produktivita práce optimální.
  7. Kromě ukazatelů jako je HDP, poměr vývozu a dovozu, průměrný plat, minimální mzda apod., by se mělo sledovat, jak je využívána pracovní doba, jaké jsou příčiny překážek v práci, kolik času tráví lidé jízdou v pomalých kolonách, čekáním při zkolabovaní dopravy, čekáním na poště nebo v některých zdravotnických zařízeních.
  8. Nemocnice, zdravotnická zařízení ani pojišťovny by neměly vytvářet zisk z úhrad zdravotního pojištění.
  9. Nemocnice a zdravotnická zařízení musí zveřejňovat výsledky hospodaření. Zdravotním pojišťovnám budou fakturovány náklady, kopii faktur dostane pojištěnec. Výhrady může uplatnit do 15 dnů, potom bude faktura splatná i bez jeho souhlasu, protože pojištěnec bude mít právo se k faktuře nevyjádřit.
  10. Pojišťovna nemůže odmítnout uzavření smlouvy, pokud zdravotnické zařízení nebo lékař splňují požadavky na výkon činnosti a vybavení pracoviště. Zdravotnické zařízení nebo lékař může odmítnout uzavření smlouvy s pojišťovnou, ale musí uvést jednoznačné důvody. 
  11. Vzdělávání je systém. Když je systém špatný, nemůžeme ho zlepšit jednotlivými dílčími změnami. Například přidáním finančních prostředků do systému bez dalšího. To pouze utuží současný stav.  To, že přidáme pedagogům je jistě šlechetné, ale někteří nebudou lépe učit, ani když jim vyměníme učebnice. Musíme systém měnit komplexně a organizovaně.
  12. Význam vzdělání se musí projevit na financování a podmínkách pro činnost škol 1. a 2. stupně. Zvýšenou pozornost vyžaduje požadavek aktivní komunikace v angličtině nejméně u 80 % absolventů základních škol. Český jazyk, matematika s přihlédnutím k oboru, aktuální zeměpis, novodobý a současný dějepis, tělesná výchova, zdravověda a technika záchrany života a osobní obrany budou patřit mezi prioritně podporované předměty. Dobrá znalost angličtiny bude vyžadována u všech uchazečů o vysokoškolské studium. Nejméně 20 % vysokoškolské výuky bude v angličtině.
  13. Hlavním cílem třístupňového univerzitního vzdělávání nejsou počty absolventů, ale jejich kvalita. Musí být vychováni k celoživotnímu vzdělávání, k ochotě a schopnosti se rekvalifikovat a změnit zaměstnání, k posílení sebedůvěry a ctižádosti, musí být schopni přebírat odpovědnost, vést podřízené, pracovat v týmu.
  14. Každá skupina má právo na pocit, že potřebuje víc finančních prostředků. Analýza nákladů by však často přinesla důkazy o špatném hospodaření a o nevyužitých možnostech zvýšení výkonu.